استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی مهمترین دستاورد انقلاب است

خبرگزاری ایمنا: پیروزی انقلاب اسلامی ایران شروع عصر تازه ای در تاریخ ایران به شمار می رود. کشوری که چندین هزار سال تحت سلطه ی شاهان و استعمارگران قرار داشت از بند زنجیر اسارت رها شده و سرنوشت آن را مردم مسلمان و انقلابی رقم زدند.
 دوشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۲ – ۱۶:۰۴استقلال ازادی
ظهور انقلاب اسلامی ایران حاصل زحمتهای اولیای دین برای اجرای قوانین اسلام و برپایی حکومت عدل الهی بود و همچنین حاصل رشادت های مردان و زنانی است که برای آزادی از جان گذشتند. اصفهان به عنوان یک شهر پیشرو در جریان انقلاب اسلامی شناخته می شود.
در این بین پیشگامان عرصه مبارزه با انقلاب خاطرات فراوانی از آن زمان در سینه دارند. احمد زمانی مدیر موسسه

 ما از طریق نمایشنامه با مضامین انقلابی سعی می کردیم با مردم ارتباط برقرار کنیم و حرف خود را بزنیم. البته همیشه موفق به اجرا نمی شدیم و ساواک به شدت ما را رصد می کرد 

اصفهان شناسی از آن دست است که همگام با دیگر مبارزان در اصفهان با رژیم شاه مبارزه کردند.
استاد پرورش چهره تاثیر گذار انقلاب بود
وی در پاسخ به این سوال که از تاثیرگذارترین شخصیت ها در عرصه مبارزه علیه شاه در اصفهان به چه کسی می توانید اشاره کنید، گفت: من در زمان قبل از انقلاب در کلاس های مرحوم پرورش شرکت کردم و با مسائل جامعه آن روز ایران آشنا شدم. یکی از زمینه هایی که برای من فراهم شد آشنایی با هنر تئاتر بود. ما از طریق نمایشنامه با مضامین انقلابی سعی می کردیم با مردم ارتباط برقرار کنیم و حرف خود را بزنیم. البته همیشه موفق به اجرا نمی شدیم و ساواک به شدت ما را رصد می کرد.
احمد زمانی در ادامه به نقش پر رنگ مرحوم پرورش در به ثمر نشستن حرکت های انقلابی در اصفهان اشاره و خاطر نشان کرد: استاد پرورش با اقشار مختلف جامعه اعم از روحانیون، دانشجویان و دانش آموزان، بازاریان و فرهنگیان ارتباط منظم و پیوسته داشتند. در اولین روز از حکومت نظامی اصفهان که در تاریخ ۲۰ مرداد ۵۷ به وقوع پیوست، مرحوم پرورش دستگیر و زندانی شد. وقتی در مهر ماه همان سال مدارس بازگشایی شد معلمین و محصلین

 مستشاران آمریکایی در ایران به فرمانده و سرگرد ما دستور می داد و این تحقیر ملت ایران بود. مردم هم به دنبال بر هم زدن این شرایط بودند 

زیادی در اصفهان برای آزاد شدن استاد دربندشان دست به اعتراض و تعطیلی مدارس زدند. این کار حدود یک ماه و نیم ادامه داشت حکومت برای پایان دادن به این شرایط پرورش را آزاد کرد اما خیلی زود وی تبدیل به محور سامان دهی مبارزه علیه شاه شد.
مردم از تحقیر شدن خسته بودند
این مبارز انقلابی همچنین در پاسخ به این سوال که شما در آن زمان چه دلایلی برای مبارزه بر ضد شاه داشتید و اصولاً چرایی انقلاب را چگونه می توانید توضیح دهید، افزود: بخشی که برای مردم جامعه ملموس بود محدودیت بود. به عنوان مثال پذیرش دانشگاه ها بسیار کم بود و بسیاری مجبور به ترک وطن می شدند. در زندگی اقتصادی طبقات متوسط و پایین جامعه محدودیت های فراوان و تبعیض های بسیاری وجود داشت. اما چیزی که مردم را بسیار آزار می داد این نکته بود که حکومت پهلوی به جای اینکه مطابق منافع ملی عمل کند به دنبال منافع دولت های غربی و به ویژه آمریکا بود. مستشاران آمریکایی در ایران به فرمانده و سرگرد ما دستور

 مردم به حاکمیت بر سرنوشتشان می بالند و حاضر نیستند آن را با چیز دیگری عوض کنند 

می داد و این تحقیر ملت ایران بود. مردم هم به دنبال بر هم زدن این شرایط بودند.
مردم ایران با مقاومت به قله های پیشرفت رسیدند
وی به شرایط موجود ایران نیز اشاره و تصریح کرد: علی رغم تمامی فشارهایی که از ابتدای انقلاب توسط دولت های غربی و آمریکا به نظام وارد شده، ما توانستیم در عرصه های مختلف پیشرفت های قابل توجه داشته باشیم و با ابرقدرتان جهان رقابت کنیم.
مدیر موسسه اصفهان شناسی در پایان به دستاوردهای انقلاب در ۳۵ سال گذشته اشاره کرد و گفت: مهمترین دستاورد انقلاب استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی است. مردم به حاکمیت بر سرنوشتشان می بالند و حاضر نیستند آن را با چیز دیگری عوض کنند. حس استقلال و تعیین سرنوشت کشور که در چارچوب انتخابات مختلف به وقوع می پیوندد عظیم ترین دستاورد انقلاب سال ۱۳۵۷ است.

Share/Save/Bookmark


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *