بالغ بر ۱۲ میلیارد ریال زکات پرداختی مردم قم در سال ۹۴

معاون توسعه مشارکتهای مردمی کمیته امداد استان قم گفت: سال گذشته مجموع زکات واجب و مستحب در قالب کالا و نقدی بالغ بر ۱۲ میلیارد ریال بوده که در سه بخش مسکن ، جهیزیه و معیشت هزینه شد.۱۱۱۱۱۱۱۱۱۱۱۱-۷۶۵x510

به گزارش سایت خبری کمیته امداد امام خمینی (ره) ، افشین پایانی فر با اشاره به اینکه واژه زکات همراه با مشتقات آن ۵۹ مرتبه در ۲۹ سوره و ۵۶ آیه بکار رفته است عنوان کرد: واژه زکات ۲۷ بار درکنار نماز در قرآن آمده و واژه زکات به تنهایی ۳۲ مرتبه در قرآن بکار رفته کهبا تعداد واژه های برکت یعنی ۳۲ مرتبه برابر است.

وی گفت: زکات به معنی رشد و نمو و پاک کردن اموال است و پاکیزه کردن نفس وعامل تکامل روح انسان است.

 

پایانی فر تصریح کرد: فلسفه تشریع زکات جلوگیری از علاقه افراطی به اموال ،آزمایش اغنیا در عبودیت و بندگی، اعانت فقرا و عامل تزکیه مال می باشدو ثمره آن همان عدالت اقتصادی و برکات زمینی و آسمانی است که همگان از آن بهرهمی برند.

 

وی ادامه داد: کمیته امداد با اذن ولی فقیه در جمع آوری وهزینه کرد زکات در محل مربوطه با رعایت مسائل شرعی اقدام می نماید.

معاون توسعه مشارکتهای مردمی کمیته امداد استان قم افزود: از آنجائیکه کمیته امدادکار کمک رسانی به فقرا را دارد و محرومین به این نهاد مراجعه می کنند زکات جمعآوری شده به فقرا، بعد از شناسایی با بررسی و تحقیق جدی از طریق کمیته امدادهزینه می شود .

 

وی افزود: چون یکی از مصارف زکات برای امور عام المنفعه از قبیل مسجد، پل ،راه سازی و …. است زکات جمع آوری شده برای پروژه های مذکور بر اساس پیشنهادشورای زکات روستا در همان امور هزینه می شود.

 

پایانی فر افزود : زکات جمع آوری شده شامل زکات اموال ، زکات فطریه عام و سادات ، زکات مستحبی طرح شجره طیبه عنوان کرد.پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *