۲۴۵ طرح بازآفرینی شهری در حال اجرا است

به گزارش خبرنگار ایرنا، هوشنگ عشایری روز پنجشنبه در آیین آغاز اجرای پنج طرح بازآفرینی شهری در سنندج اظهار داشت: برای اجرای این طرح ها حدود یک هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال از محل اعتبارات طرح بازآفرینی شهری کشور هزینه می شود.
وی با بیان اینکه اجرای طرح بازآفرینی شهری طرحی مشارکتی است، افزود: برابر این میزان طرح، پروژه هایی نیز از سوی شهرداری ها، دستگاه ها اجرایی و نهادهای عمومی دیگر در مناطق ناکارآمد، نواحی منفصل شهری و بافت فرسوده شهرهای کشور در حال اجرا است.
عشایری تاکید کرد: سالانه ۲۵۰ هزار میلیارد ریال برای اجرای برنامه ملی بازآفرینی شهری هزینه می شود که ۱۰۰ هزار میلیارد ریال از این میزان اعتبار از سوی بخش خصوصی، ۷۰ هزار میلیارد ریال از سوی شهرداری ها و ۸۰ هزار میلیارد ریال نیز از سوی دولت تامین می شود.

**اعتبار اجرای طرح بازآفرینی هر محله شهری ۹۰۰ میلیارد ریال است
معاون وزیر مدیرعامل شرکت عمران و بهسازی شهری وزارت راه و شهرسازی گفت: در طرح ملی بازآفرینی شهری کشور، هر محله به صورت میانگین با ۹۰۰ میلیارد ریال اعتبار بازآفرینی و ساماندهی می شود.
عشایری در ستاد بازآفرینی شهری کردستان با بیان اینکه اجرای طرح بازآفرینی شهری از سه ماه پیش با دستور رئیس جمهوری آغاز شد، اظهار داشت: برای اجرای این طرح به صورت میانگین در هر محله حدود ۹۰۰ میلیارد ریال هزینه می شود.
وی افزود: حدود ۴۰ درصد از این میزان اعتبار توسط بخش خصوص، ۲۹ درصد شهرداری ها و ۳۱ درصد توسط دولت تامین می شود که وزارت راه و شهرسازی ابزارهای مورد نیاز طرح را تدوین و تبیین کرده و هفته آینده در جلسه هیات دولت برای تحقق پذیری بررسی می شود.
عشایری تاکید کرد: طبق برنامه ابلاغی طرح ملی بازآفرینی شهری، سالانه باید برای ساماندهی ۲۷۰ محله اقدام شود که باید تا پایان برنامه پنج ساله ششم این طرح در یک هزار و ۳۳۴ محله اجرا شده باشد و امسال برای ۲۴۵ طرح اقدام شده است.
وی با بیان اینکه طرح بازآفرینی شهری با رویکرد محله محوری اجرا می شود، یادآور شد: برای تحقق این هدف تشکیل سازمان های اجتماعی به نام هر محله ضروری است تا خود مردم نیز در ساماندهی محله هایی که در آن ساکن هستند مشارکت و مداخله داشته باشند.
عشایری اضافه کرد: توان افزایی اقتصادی، اجتماعی و نهادی افراد ساکن در محله، تولید و بهسازی و مقاوم سازی مسکن از اهداف اجرای طرح ملی باز آفرینی است و طرح ها در ۹ بُعد تدوین شده که ۶ تای آن غیر کالبدی و سه مورد نیز کالبدی است.

** ۳۵۰ میلیارد ریال برای طرح بازآفرینی در کردستان تخصیص یافته است
وی با بیان اینکه برای اجرای طرح بازآفرینی شهری در کردستان ۳۵۰ میلیون ریال اعتبار تخصیص یافته است، افزود: این میزان شامل ۲۲۰ میلیون ریال اعتبار نقدی و ۱۳۰ میلیارد ریال نیز امکلات در اختیار دولت در محلات مورد هدف است.
عشایری یادآور شد: این میزان اعتبار در ۶ شهر استان هزینه می شود و با توجه به روند هماهنگی که بین دستگاه های اجرایی وجود دارد موفقیت طرح ها در مدت زمان کمتر دور از انتظار نیست.
وی در خصوص تعین تکلیف اراضی قولنامه ای در نواحی منفصل شهری و مناطق حاشیه ای گفت: در این خصوص ستاد بازآفرینی شهری کردستان می تواند با رعایت قوانین تصمیماتی قابل اجرا بگیرد و راه و شهرسازی نیز از این تصمیم ها حمایت کند.
عشایری همچنین از تخصیص اعتبار مورد نیاز اجرای طرح پیاده راه خیابان فرودسی شهر سنندج و تامین قیر یارانه ای برای برخی شهرداری های استان کردستان خبر داد.
به گزارش ایرنا، همزمان با سفر عشایری معاون وزیر راه و شهرسازی به کردستان عملیات اجرای پنج طرح باز آفرینی شهری شامل اجرای پیاده راه محله آغه زمان به طول ۱۲۰ متر، بهسازی معابر فرجه به تعداد ۱۵ کوچه و تقتقان، تکمیل کمربندی غربی (ورودی به ناحیه منفصل شهری حسن آباد به طول یک هزار و ۳۵۰ متر) و خیابان ماموستا هیمن به طول یک هزار و ۱۰۰ متر واقع در حسن آباد این شهر آغاز شد.
این طرح ها شامل اجرای پیاده راه محله آغه زمان به طول ۱۲۰ متر، بهسازی معابر فرجه به تعداد ۱۵ کوچه و تقتقان، تکمیل کمربندی غربی (ورودی به ناحیه منفصل شهری حسن آباد به طول یک هزار و ۳۵۰ متر) و خیابان ماموستا هیمن به طول یک هزار و ۱۰۰ متر واقع در حسن آباد این شهر آغاز شد.
برای اجرای این طرح ها حدود ۹۹ میلیارد ۲۵۰ میلیون ریال اعتبار از محل منابع اجرای طرح باز آفرینی شهری هزینه می شود.
۴۹ میلیارد ریال اعتبار برای تکمیل فاز سوم کمربندی آبیدر سنندج، ۱۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال برای طرح احداث خیابان ماموستا هیمن، ۱۴ میلیارد ریال برای طرح بهسازی ۱۵ معبر محله تقتقان، یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون ریال برای بهسازی معابر فرجه و ۱۸ میلیارد ریال برای ساماندهی پیاده راه محله آغه زمان در نظر گرفته شده است.
علاوه بر طرح هایی که امروز آغاز شد، ۱۲ طرح دیگر نیز در قالب بازآفرینی بافت مناطق شهری در محله شهرهای سنندج، قروه، مریوان و سقز با ۱۲۴ میلیارد و ۱۰۵ میلیون ریال در حال اجرا است.
هم اکنون ۳۰ درصد جمعیت شهری کشور شامل ۱۹ میلیون نفر از ۵۶ میلیون نفر جمعیت شهری در مناطق و محلاتی با بافت فرسوده، تاریخی و ناکارآمد زندگی می کنند و این میزان در استان کردستان حدود ۵۰ درصد از جمعیت یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفری است.
نایسر، ننله، حسن آباد، تقتقان و فرجه در سنندج، شهرک امام خمینی (ره)، محله قلعه و محله تازه آباد در سقز و محله تفینی در مریوان از جمله مناطق استان است که در قالب طرح بازآفرینی شهری ساماندهی می شوند.
در استان کردستان می توان از سنندج و مریوان به عنوان ۲ شهری که بیشترین میزان حاشیه نشینی را دارند، نام برد اگر چه در دیگر شهرهای استان هم این پدیده در حال افزایش است.
۳۰۳۴/۹۱۰۲

انتهای پیام /*


اقتصاد


بازآفرینی شهری


زیربنایی


شهرسازی

آدرس مطلب از منبع: http://www.irna.ir/fa/News/82918548/پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *